Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Tippek Windows XP-t használóknak

Korábbi cikkemben már beszámoltam arról, hogy a Microsoft leállította a nagy népszerűségnek örvendő Windows XP terméktámogatását, azaz április 8. után már nem ad ki rá frissítéseket, ami nagymértékben megnöveli a biztonsági kockázatot. Nem mindenki engedheti meg magának, hogy új operációs rendszert vásároljon, illetve számtalan olyan program létezik, ami az újabb (Vista, Win7; Win8) rendszereken nem üzemel, még kompatibilis futtatási módban sem, ezért most szeretnék segítséget nyújtani azoknak, akik nem váltottak.

Frissítés, frissítés, frissítés….

Nagyon fontos, és nem szabad elhanyagolni a rendszereink frissítését. Az XP-re kiadott update töltsük le és telepítsük, hiszen nélküle az amúgy is sebezhető rendszerűnk szinte védtelen. Természetesen frissíteni nem csak az operációs rendszerűnket kell, hanem az összes többi programunkat is, ezek közül a legfontosabb a böngésző (lehetőleg kerüljük az Explorert), illetve szintén idetartozó Java és Adobe Flash player. Az Adobe Reader sem elhanyagolható, hiszen rengeteg tartalmat töltünk le pdf. formátumban az internetről.

Biztonsági mentés!

2 Tovább

Befellegzett a Windows XP-nek?

A hír igaz, négy nap múlva leállítja a Microsoft a Windows XP terméktámogatását és ezzel meghatározza az életciklusát, vagyis annak lejáratát (és ez nem áprilisi tréfa). Nem szabad elfelejteni, hogy rengeteg számítógépen még a mai napig XP fut, a döntéssel potenciális veszélynek lesznek kitéve 2014. április 8-tól. A döntéssel egy sor egyéb tényezőt is generált a gyártó, hiszen a frissítés nem csak hibajavításra való, hanem biztonsági megoldásokat is tartalmaz.

A Windows XP a 2001-es megjelenésével egy meghatározó operációs rendszerré vált, amit a Microsoftnak nem sikerült túlszárnyalnia egészen a Windows 7 megjelenéséig. A Vista mint próbálkozás nagy bukás lett és a két rendszer megjelenése között eltelt idő (6 év) is jelentős, utána már csak a kapkodás volt a fejlesztők részéről. A legújabb Windows 8 rendszert nem mondanám bukásnak, de már a tabletek piacán vélhetően nem fog úgy elterjedni, mint annakidején a PC világában.

A terméktámogatás elengedhetetlenül fontos a biztonság szempontjából, hiszen egy támogatás nélküli operációs rendszer sebezhetősége magas, az új támadások ellen már nem képes védekezni. Sokan félvállról veszik a frissítés fontosságát mindaddig, amíg nem járnak pórul, vagyis nem lesznek "áldozatok".

0 Tovább

Lehet probléma a Windows 8-al is?

Az egész hétvégét egy kedves ismerősöm gépével sikerült eltöltenem, mivel dicsekedtem azzal, hogy a Windows 8 mennyire jól sikerült és, hogy mennyire egyszerű használni. Tévedtem, vagy legalábbis most belefutottam egy elég idegesítő hibába, amit még normálisan kijelezni sem volt képes.

Az eredeti elképzelés az volt, hogy ismerősöm újra akarta telepíteni az operációs rendszerét. Hencegtem azzal, hogy "könnyű, fél óra alatt megvan stb.", ezért - mivel ő kevésbé járatos a számítástechnikában - megkért, hogy csináljam meg neki. Korábban már írtam tesztet a WIN8 és WIN8.1-ről, tehát - bár én még Windows 7-et használok - ismereteimből kiindulva úgy gondoltam egyszerűen és gyorsan meg tudom csinálni neki, ezért elvállaltam. Nem mondom, hogy kár volt, de egy hétvégét elszúrtam vele, mivel nem ment olyan zökkenőmentesen, mint azt képzeltem.

A készülék egy fél éves közepes erősségű notebook előretelepített WIN8-al. A visszaállítás már WIN 8.1-ről indult, mivel időközben frissítés történt.

Az újratelepítést a gépház "frissítés és helyreállítás" menüpontjában található "tartalom és alkalmazások törlése, aztán Windows újratelepítése" funkcióval indítottam el, mint azt a gyártó is ajánlja. Rendben lezajlott a folyamat, a szokásos pár adat megadásával már készen is voltam. A durván fél óra megállta a helyét, eddig tankönyvszerű.

Alapesetben ilyenkor mindig a rendszer frissítésével kezdek, hiszen jó ezen túllenni, a biztonság szempontjából sem hátrányos, illetve a WIN 8.1 telepítéséhez szükséges - hiszen az újratelepítéssel visszaállt a sima WIN8-ra. Szokásos mozdulattal előhívtam az update részt és elindítottam a frissítések keresése menüpontot. Közel 1.5 GB frissítést talált, el is indítottam a letöltést. A probléma itt kezdődött.

0 Tovább

Mobil/tablet frissítéséről röviden

A készülékeink naprakész állapotához elengedhetetlen a rendszeres frissítés. Utóbbi jól hangzik, de az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy egy-egy készüléktípus esetében a gyártók csak egy bizonyos időtartamig adnak ki újabb és újabb frissítéseket az operációs rendszerhez. Ennek egyik oka, hogy az újabb rendszerfrissítések egyre magasabb hardveres követelményeket igényelnek, amelyek a régebbi elavult készülékeknél nem feltétlenül adottak illetve az új készülékek eladását próbálják ezzel is serkenteni.

A készülékeink (mobil és tablet) frissítésénél - főleg Android viszonyában - többfajta megoldás is létezik. Válogathatunk hivatalos és kevésbé hivatalos megoldások közül, amelynél utóbbi értelemszerűen garanciavesztő beavatkozásnak tekinthetnek. A hivatalos frissítés végrehajtása nem befolyásolja a garanciaidőt, viszont több esetben is találkoztam már olyan esettel, hogy a folyamat végén a készülék nem "ébredt" fel.

Frissítés megoldások:

0 Tovább

Gyakran ismételt kérdések

blogavatar

Számítástechnikában felmerülő kérdésekre néhány egyszerű, de hasznos válasz legyen szó mobil, tablet vagy notebookról.

Utolsó kommentek