A fejlődő technika révén az okosmobilok elterjedésével megnőtt az igény a különböző sávszélességű internetkapcsolatra. A három nagy hazai szolgáltató kínálatában egyaránt megtalálható különböző csomagok, amelyek egy fix adatmennyiséget tartalmaznak. A verseny erősnek mondható a szolgáltatás színvonala és az árazás tekintetében is.
A mobilinternetnél nem sebességet vásároljuk meg, hanem az adatmennyiséget és ez lényegesen megkülönbözteti a vezetékes hálózatokhoz képest akárcsak a lefedettség.
A GPRS-től a 4G-ig hosszú út vezetett, és a kezdetben alig 53 kbit/s sebesség mára akár 326 Mbit/s is lehet, legalábbis maximális névértéket tekintve. Ez a különbség számadatokkal alátámasztva a 4G más néven LTE majdnem 6300-szor gyorsabb sebességet jelent. Persze a valóság nem ennyire egyértelmű, mivel a leggyorsabb internetet kínáló Telenor is csak 150 Mbit/s értéket határoz meg, de a különbség még így is jelentős.
A csúcshálózat, azaz a 4G technológia területén csak a Telenor és a Telekom versenyez és fejleszt, jelenleg főleg a nagyobb városokban érhető el.
A fő kihívást és egyben a problémát a lefedettség jelenti, mivel nem megfelelő jelerősség esetén csak a lassabb internetkapcsolat érhető el, aminek a használat során egyértelmű jelei vannak – percek telnek egy-egy oldal betöltésénél. Ezen a területen vezet a Vodafone, mivel leírása alapján Magyarországon 98.3%-os a 3G hálózat lefedettsége.
GPRS – EDGE – 3G – HSUPA – HSDPA - HSPA+ - 4G (LTE)
A felállás nem feltétlenül ennyire egyszerű, mivel a mobilkészülék minden esetben a legjobb, leggyorsabbra próbál felcsatlakozni az adott lehetőségeken belül, de gyakran csak az EDGE érhető el, ami az alap internetezéshez lassú, időigényes megvárni mire betölt egy weboldalt. A GPRS szinte mindenhol elérhető, még akár pincékben is, de a teljesítménye egy mai okostelefonhoz kevés, szinte használhatatlan.
A 3G képviseli a vízválasztót, mivel ezzel már elméletileg lehet akár video telefonálni is és még az internetezés sem idegőrlő. Sajnos a lefedettséget rengeteg tényező befolyásolja még az időjárás is, ezért az igazi funkcióját nem minden esetben lehet kihasználni a mobilitásnak. Hiszen nem szabad elfelejteni, a mobilinternet a mobilitást a szabadabb felhasználást segíti elő egy hihetetlen kényelmi funkció, nem csak a facebookozáshoz.
Egy szemléltető ábra a sebességkülönbséghez (a teljesség igénye nélkül):
A mobilszolgáltatók különböző csomagajánlatait is érdemes górcső alá venni. A következő táblázatban a három szerintem legnépszerűbb csomagot gyűjtöttem ki feltöltőkártyás mobil szempontjából vizsgálva, mivel itt tartalmaz olyan adatokat, amelyek összevethetőek egymással.
(Az adatok 2014.02.05. állapotokat tükrözi)
Nem elírás, a Telekom kivezette a 100 MB-os csomagjukat és helyette 200 MB-os érhető el. Egyik esetben sincs túlforgalmazási díj az adatmennyiség túllépése esetén, csak sebességkorlátozás történik. A Telenor és a Telekom esetében ugyan ezeken az árakon érhető el az előfizetőknek is.
Aláírom, hogy a 4G még kevés helyen van kiépítve, de amennyivel többet nyújt érdemes már olyan készüléket választani, amelyik támogatja. Bár nekem nincs az LTE technológiát támogató eszközöm, ismerősnél már volt szerencsém kipróbálni és azért az erőtöbblet jelentősen érezhető volt, Budapesten a 21 Mbit/s sebességet gond nélkül hozta (a legkisebb csomagban) ami már a kényelmes internetezéshez, e-mailezéshez kiváló.
Használtál már 4G (LTE) hálózatot? Mi a véleményed a lefedettségről? Írd meg kommentbe!
Remélem tudtam segíteni a mobilinternet körül kialakult bizonytalanság csökkentésében.
Tetszett a bejegyzés?
Csatlakozz a kütyü tesztek blog facebook közösségéhez! |
Utolsó kommentek