A leendő felhasználók egyre tudatosabban vásárolnak, a kiszemelt készülékről alaposan utánaolvasnak. Ezzel természetesen semmi probléma sincs, sőt (!) fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy mire számíthatunk a kütyüvel kapcsolatban. Az internet jó is meg rossz is. Jó mert könnyen elérhetőek az információk, de egyben rossz mivel nem feltétlenül van minden egyes vélemény mögött önzetlen jó szándék.
Nem mindenki kütyümániás, ezért a legjobb és legmegfelelőbb készülék kiválasztása érdekében a lehető legtöbb információt próbáljuk megszerezni, ami sokszor ártalmas lehet. Utóbbiak a pletykák, amik nem feltétlenül leellenőrizhető forrásból származnak, viszont hajlamosak vagyunk elhinni – a negatív vélemény jobban megmarad, mint a pozitív.
A területet két kategória osztanám. Az egyik a hivatalos, félhivatalos, amatőr tesztoldalak/blogok, ahol az esetek többségében korrekt vélemények olvashatóak hátrányuk, hogy általában egy szemszögből készülnek illetve sokszor túl specifikusak szakzsargonokkal telitűzdeltek. Reális képet tudunk ezekből a leírásokból kialakítani, már ha megértjük a tartalmát. Jómagam is ezért kezdtem el írni a Kütyü tesztek blogot, hogy egy átlagos felhasználónak érthető teszteket készítsek – persze hátrány itt is van, kevés tesztelhető kütyü kevés tesztet jelent.
A másik kategória a lényegesen veszélyesebb fórumos hozzászólások. Előnyt jelent, hogy egy esetleges gyári hiba könnyen kiderülhet, viszont a vélemények nem ellenőrizhetőek illetve rengeteg ellenérdekelt is hozzászól tényleges tapasztalat nélkül pusztán a negatív hangulatkeltésért. Ráadásul azzal a tényezővel is számolni kell, hogy az elégedetlenek sokkal könnyebben osztják meg a véleményüket, mint az elégedettek – ez az életben annyit jelent, hogy egy pozitív véleményre tíz negatív jut.
Mi számít rossznak?
Nem akarok a számmisztikába túlzottan belebonyolódni, de egy észrevételt megosztanék. Tíz negatív vélemény minek számít? És 100? És 1000? Szélsőséges példa, de akár jelentheti egy negatív vélemény is azt, hogy az adott termék rossz, már ha csak egy készült belőle. Az összes legyártott és eladott készüléket kell figyelembe venni a véleményeket, tehát amíg nem tudjuk, hogy mennyiről beszélünk, nem állapíthatjuk meg hogy rossz-e az adott készülék.
Egy fórumon 100 negatív tapasztalat már soknak számíthat, akár több oldal is lehet, viszont ha összesen 10000 darab készülékből ennyi a tényleges rossz, akkor relatív mégis jó készülékről van szó (cc. 1% hibahatár). Sajnos azzal is számolni kell, hogy az adott hozzászóló nem jól kalkulált, azaz megvásárolt egy olcsóbb és kevesebb tudású készüléket, mint amire szüksége lett volna, ez esetben rendre a negatív vélemény kerül az előtérbe.
Butaság lenne azt állítanom, hogy nem szabad fórumokat olvasni, tehát nem is írok ilyet, viszont fontos, hogy magunkban megfelelően szelektáljuk az információkat. A rendes tesztekhez viszonyítsuk a véleményeket és ezekből próbáljunk következtetni. Ne ijedjünk meg a negatív hozzászólásoktól, tökéletes készülék nincs! A szubjektív véleményeket érdemesnek tartom teljesen figyelmen kívül hagyni (mint pl.: rossz a kamera, csúnya a kijelző, nem működik), általában a részletesebb hozzászólások tényleges tartalmat jelentenek, azaz valósan felmerülő gondokat.
Végső esetre még mindig azt ajánlom, hogy ha lehetőségünk van nézzük meg, próbáljuk ki a készüléket személyesen is vásárlás előtt.
Remélem tudtam segíteni!
Tetszett a bejegyzés?
Csatlakozz a kütyü tesztek blog facebook közösségéhez! |
Utolsó kommentek